#Z nami Połaź! – spotkanie w Nowej Hucie z Panem Tadeuszem


Trzecia wycieczka minęła jak z bicza strzelił! To spotkanie również rozpoczęło się pod Pomnikiem Solidarności, ale poszliśmy w kierunku Placu Bieńczyckiego, a dołączyło do nas prawie 30 osób. Zwiedzanie_Nowej_Huty_z_Przewodnikiem-Los_Polacos

Wycieczka rozpoczęła się niemalże tradycyjnie – przy Pomniku Solidarności (Plac Centralny). Następnie trasa wiodła przez Aleję Róż, aby zakończyć pod najważniejszym nowohuckim krzyżem, gdzie słuchacze spędzili dłuższą chwilę. Wszak miejsce to wyjątkowe.

Pan Tadeusz opowiadał również o historii Kombinatu oraz kościoła Arka Pana. Wszak brał tam I Komunię Świętą, zatem jest z miejscem bardzo związany. Mówił zapewne ciekawiej, niż nam się to udało zapisać:

Kombinat metalurgiczny i miasto Nowa Huta, których powstanie zostało postanowione w 1947r. miały być socjalistyczne, co za tym idzie, nie zaplanowano miejsca na nowy kościół. Po wielu staraniach i walkach o pozwolenie na budowę, a nawet sam krzyż, dopiero 14 października 1967 roku ks. abp Karol Wojtyła wykopał pierwsze grudy ziemi pod nowy kościół w Nowej Hucie. Budowa upragnionego kościoła trwała kolejnych 10 lat i 15 maja 1977 roku, wtedy już  ks. Kardynał Wojtyła dokonał poświęcenia tej wyjątkowej świątyni.

Po raz kolejny dziękujemy wszystkim obecnym za udział w projekcie „Z nami Połaź!” Dzięki Wam Pan Tadek wie, że jego walka jest doceniana. Ma poczucie, że nie przygotowywał się na darmo, że ma to sens i można zarabiać na swoje życie.

Bez Was, czyli zainteresowanych spotkaniem, nie byłoby to możliwe. Dziękujemy!